fbpx

Jóga

"Jóga je podstatnou súčasťou môjho sebarozvoja a liečenia môjho tela aj duše. Vďaka dychu si budujem koncentráciu, čo má pozitívny vplyv na môj každodenný život."

Moje skúsenosti z vlastnej praxe ako aj zo štúdia jógy prakticky aj teoreticky na učiteľských kurzoch a vo voľnom čase (knihy, dokumenty)  prepájam s poznatkami z masírovania a energetického liečiteľstva, vďaka čomu vnímam hlbšie súvislosti a tak viem porozumieť individuálnym potrebám jednotlivca

Doposiaľ som absolvovala učiteľské tréningy prvej a druhej série Aštanga jógy  v trvaní 300 hodín u Jara Páveka + 80 hodín u Manju Joisa.

Jóga je cesta, na ktorej svoje skúsenosti a vzdelanie neustále rozvíjam. 

Poskytujem

Individuálne hodiny Aštanga jógy formou MYSORE

Trvanie: 75 min (kapacita pre 1 – 2 osoby) 

Cena: 30 Eur

Verejné hodiny pre každého Balans Hatha jóga

Kedy: Každý utorok a štvrtok o 18:40

Jednorazový vstup: 10 eur hotovosť  alebo multisport karta

Kde: Prakriti yoga shala Petržalka
Link na prihlásenie: https://prakriti.isportsystem.sk

Verejné hodiny Hatha jógy pre každého

Vedená hodina Hatha jógy je ideálnym cvičením pre každého, kto chce udržiavať alebo zlepšiť svoje zdravie a kondíciu. A to nielen na fyzickej úrovni, ale aj na tej mentálnej a duševnej. 

 Vďaka pohybu – vykonávaniu pozícií (ásany), dýchaniu a meditácii (na záver hodiny) vplývame aj na parasympatickú časť vegetatívneho nervového systému, čo prináša pocit vyrovnania, ľahkosti a oddychu. 

 

 Vďaka vedomému a pravidelnému praktizovaniu tak harmonizujeme svoj život, stávame sa pružnejšími a silnejšími a rozvíjame sa. Preto som túto lekciu hatha jógy nazvala BALANS JÓGA.

 

Hodina je vhodná pre každého, nakoľko dynamiku a silovú náročnosť budem prispôsobovať aktuálnej skupine ľudí, ktorá sa na danej hodine stretne na podložke. Všeobecne však bude hodina vyskladaná tak, aby ju zvládli začiatočníci a mierne pokročilí.

Čo je Aštanga a Mysore?

Tradičná Aštanga jóga pozostáva z “ásan” (pozícií), ktoré na seba nadväzujú v presnom poradí. Prechod z jednej ásany do druhej sa nazýva “vinyasa”. Dôraz sa kladie na silný dych (tzv. Udžaí – víťazný dych) a energetické zámky. Praktizovanie má nielen obrovské pozitívne účinky na fyzické (telesné zdravie), ale aj na duševné zdravie a spirituálny/duchovný rozvoj.

“Mysore” je tradičný spôsob učenia Aštangy, kde učiteľ neprecvičuje, ale praktikanta postupne naučí celú sériu.

 

Prečo mysore?

Moja cesta k jóge bola kľukatá...

Jógu som spoznala asi pred 13 rokmi, kedy som prvýkrát bola na hodine Power jógy. Nemala som však pocit, že toto je „tá jóga“, a tak som sa dostala do iného štúdia na hodinu Hatha jógy. Po pár lekciách som objavila malé štúdio bližšie k môjmu bydlisku a tam som „zakotvila“ na niekoľko rokov, avšak s tým, že som na jógu chodila veľmi nepravidelne, a boli aj mesiace, kedy som ju necvičila vôbec. 

Raz som prišla na hodinu môjho obľúbeného učiteľa, avšak zastupoval ho niekto iný. Meno si už nepamätám, ale bolo to dôležité stretnutie. Daný učiteľ totiž praktizoval a učil Aštanga jógu. Po absolvovaní jeho vedenej skrátenej verzie prvej série Aštangy som bola rozhodnutá, že nikdy nebudem robiť túto jógu, pretože je to náročné a nechápem, prečo by som mala robiť stále tie isté ásany v rovnakom poradí. Nikdy nehovor nikdy.

 

 Vesmír je úžasný.

 

O pár rokov neskôr ma osobné okolnosti doviedli bývať do nového mesta, kde som poznala učiteľku Aštangy a z času na čas som šla na jej vedenú hodinu. Začala som objavovať čaro tejto jógy. Za veľmi krátky čas ma osud priviedol naspäť do Bratislavy a ja som pocítila jasné volanie k Aštange. Chcela som sa naučiť celú prvú sériu a vedieť ju praktikovať aj sama, nezávisle od miesta. To sa mi aj podarilo. Avšak… prestala som. Na takmer dva roky sa Aštanga vytratila z môjho života. 

Počas toho obdobia som prešla náročnými životnými výzvami – súkromnými aj pracovnými. Vysoké tempo a pocit izolovanosti od okolitého sveta a od spoločnosti, spôsobené najmä ťarchou nespracovaných tráum, potláčaných emóciíí a duchovným prebúdzaním sa, sa zásadným negatívnym spôsobom podpísali aj na mojom zdravotnom stave. 

Na jar 2019 som odcestovala na pár týždňov do Indie, kde som v tichosti pracovala na svojom vnútri, cvičila jógu, pranayamu (dýchacie techniky) a meditáciu. Spolu so štúdiom parapsychológie a spirituálnej terapie, ktoré som začala študovať v januári toho istého roku, som sa krok za krokom zoznamovala so svojim vnútrom, čo vyústilo do konečného rozhodnutia – vrátiť sa k Aštange, budovať si sebadisciplínu a skutočne praktikovať a študovať jógu.

Aštangu praktikujem nepretržite od Januára 2020. Prestávky mám počas menštruácie a na Spln a Nov. Som praktikantka prvej (Primary series) a druhej série (Intermediate series).
Mojim učiteľom je Jaro Pávek – pionier Aštangy na Slovensku, ktorý je žiakom prvých západných ľudí (američanov), ktorých v Mysore v Indii svojho času v 70-tych rokov učil zakladateľ tradičnej aštangy Sri K. Pattabhi Jois. 

Viem, že som v dobrých rukách a som pripravená toto učenie podávať ďalej. Najväčšou inšpiráciou je pre mňa citát P. Joisa: „Practise, some days teach, and all is coming“ (Praktikuj, niektoré dni uč a všetko príde). Tento citát je aplikovateľný na každú sféru nášho života. 

"Život je dar a našou úlohou je prevziať zodpovednosť zaň. To si vyžaduje odvahu, disciplínu a správne vedenie."

Scroll to Top